Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Skradzione urządzenia SRK nadal nieodnalezione

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
25-07-2024
Ostatnia modyfikacja:
25-07-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Wirtualna Polska

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Skradzione urządzenia SRK nadal nieodnalezione
fot. PKP PLK (archiwum)
Choć sytuacja miała miejsce w połowie czerwca, a śledczym udało się natrafić na trop złodziei, łupu nadal jeszcze nie odzyskano. Skradzione urządzenia to system radiołączności kolejowej, który posiada również moduł sygnału Radio-Stop umożliwiający alarmowe zatrzymanie pociągów.

O sprawie pisze dzisiaj Wirtualna Polska. 15 czerwca pod siedzibę firmy Pyrylandia na warszawskim Wawrze podjechała czerwona taksówka, której pasażer wszedł do budynku firmy. Po kilku minutach wyszedł z niej z dwoma pudełkami, w których znajdowały się elementy systemu radiołączności kolejowej. Chwilę wcześniej mężczyzna w ciemnej kurtce i czerwonej koszulce rozmawiał z pracownikiem firmy, ale z nagrania wynika, że ten go nie zatrzymał. Pudełka trafiły do bagażnika, a taksówka odjechała.

Skradziono urządzenie pomagające w sterowaniu ruchem

Portal informuje, że skradzione urządzenie posiada fachową nazwę F-804/2/M. Jak czytamy na stronie producenta, “system zdalnego sterowania sieciami radiotelefonicznymi F-804/2/M to najnowsza, trzecia generacja systemów dyspozytorskich F-804, F-804/2 zaprojektowanych, produkowanych i dostarczanych na potrzeby prowadzenia ruchu pociągów linii kolejowych zarządzanych przez PKP PLK S.A. i innych zarządców infrastruktury kolejowej”.

Dalej producent opisuje, że "system jest stosowany głównie przy budowie Lokalnych Centrów Sterowania (LCS-ów), modernizacji linii kolejowych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zapewnienia poprawy łączności radiowej bądź likwidacji obszarów bez zasięgu radiowego spowodowanych m.in. niekorzystnym ukształtowaniem terenu (m.in. góry, wąwozy, lasy, tereny przemysłowe i zurbanizowane z wysoką zabudową, obiekty podziemne jak tunele, wiadukty, zabudowane perony stacji kolejowych i dworców, itp.)".

W praktyce oprócz możliwości komunikowania się z maszynistami na danym szlaku oraz nagrywania rozmów z dyżurnymi, system posiada również moduł sygnału Radio-Stop. Jego uruchomienie zatrzymuje wszystkie pociągi znajdujące się w obszarze jego nadania. W 2023 roku odnotowano aż 775 przypadków nieuprawnionego użycia sygnału, o czym już pisaliśmy na ,,Rynku Kolejowym".

Złodziej namierzony, skradzione urządzenie nie odnalezione

WP.pl informuje, że po zainteresowaniu mediów, śledztwo zostało przeniesione do wydziału walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji. W sprawę zaangażowała się również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W ostatnich dniach wytypowanego 44-latka udało się przesłuchać. Przez wiele tygodni, jak opisuje Wirtualna Polska, nie można było tego zrobić ze względu na stan zdrowia. Postawiono mu zarzut kradzieży zuchwałej oraz został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Mężczyzna przyznał się do winy, jednak skradzionych urządzeń nadal nie udało się odzyskać.

Nieoficjalnie przedstawiciele służb przyznali w rozmowie z portalem, że w sprawie badany jest wątek udziału w kradzieży służb rosyjskich lub białoruskich.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5